Search

Kas täna on õige aeg kinnisvara osta või müüa?

Vara on hinnata, millist mõju täpselt kriis kinnisvarasektorile avaldab. COVID-19 on ilmselgelt kinnisvaraturgu mõjutanud: eriolukorra tõttu on vähemaks jäänud nii tehinguid, objektide näitamisi kui ka hindamisi. Huvi kinnisvara vastu on aga endiselt suur, inimesed kes otsisid endale uut kodu enne eriolukorra kehtestamist teevad seda ka praegu ning ka tehingud toimuvad jätkuvalt.

Palju sõltub inimeste tänane käitumine ostu eesmärgist. Inimesed kes ostavad endale korterit uueks eluasemeks, nende seas suurt käitumise muutust ei näe. Kui objekt ja hind sobib ning pank kinnitab finantseerimise andmise, siis kliendid liiguvad tehingutega lõpuni. Kes soovisid osta korterit investeeringuks nende seas on huvi vähenenud ja hinda tingitakse. Kinnisvara müümist ning ostmist hetkel vältima ei pea, küll aga võiks ostu/müügi põhjused ja tegevus olla üksikasjalikult läbimõeldud. Maksaks soetada kinnisvara, mille funktsionaalsus ja kasutusväärtus on kõrge, näiteks kodu ostmisel väärt asukoht ja hea planeering, mis aja või hinnamuutusega ei kao mitte kuhugi.

Kui inimene on leidnud endale sobiva asukoha, planeeringu ning hinnaga objekti ja on olemas vajalik omafinantseering ja kindel sissetulek, siis tasub osta ka täna. Lähitulevikus käivitatakse kinnisvaraturul nähtavasti vähem uusi arendusprojekte ja kõikidele ootustele vastava unistuste kodu leidmine võib osutuda varasemast keerulisemaks.

Turul valitseb praegu ebakindlus, ostjad eeldavad tänases olukorras umbes 10% kauplemisruumi. Vähem avaldab kriisi mõju näiteks magalapiirkondade- ja odavama hinnaklassi korteritele. Eriolukord on kindlasti kinnisvara tehingute tempot aeglustanud kuid hindade muutust tänaseks sisuliselt pole toimunud. Pikas perspektiivis sõltub kõik kuidas Eesti majandust tervikuna juhitakse, kabuhirmus eriolukorra rõhutamine mõjub negatiivselt esmalt inimeste kindlustundele ning olukorra pikaks venitamine ka reaalselt ostuvõimele.

Hindu on täna reaalselt alandanud need, kes olid enne oma müüdava objekti ilmselgelt üle hinnanud, lootuses majanduslikult heal ajal kasumit teenida. Samamoodi on hindu alandanud need, kes soovivad oma kinnisvarast kiiresti lahti saada – nt inimesed, kellel muud kohustused peale suruvad.

Seega mingisuguste objektide puhul on hinnalangus loogiline ja kes soovib praegu kiirelt müüa peab arvestama teatud kauplemisruumiga. Mida pikemaks eriolukord kujuneb, seda suurem on ka mõju kinnisvarahindadele.

Müügi edasilükkamine võib paljudele maksta kümneid tuhandeid eurosid. Pandeemia levik näitab uduõrna paranemismärki, kuid üleilmne majanduskriis võtab alles esimesi samme. Üha enam prognoose soovitab valmistuda pigem pikaks ja raskeks taastumiseks. See tähendaks madalaid või väga madalaid kinnisvarahindu lähiaastateks.

Kinnisvaraomanikule on soovitus, täna müüa on kasulikum kui homme. Kui hinnad kukuvad väga madalale ja jäävad pikalt laenujäägist madalamaks, surub see inimese aastateks sundseisu. Kui teil pole laenukohustust või muud otsest vajadust koheselt kolida ja müüa, siis pigem tasub jääda äraootavale positsioonile ning oma praegust elukohta või investeeringuks ostetud kinnisvara hoida. Magalate ja odavama segmendi kinnisvarahinnad korrigeeruvad vähem ning säilitavad parema likviidsuse. Kui majanduslangused mõjutavad eluasemeturgu tavaliselt vaid vähesel määral, siis koroonaviirus muudab elu ja turustab kõike muud kui normaalseks. Eelmiste pandeemiate ajal läbi viidud eluasemeuuringud näitavad, et kuigi kodu müük puhangu ajal järsult langes, jäid hinnad umbes samaks või langesid pisut.

See on intuitiivne, kuna hindu on raskem muuta, kui tehinguid on vähe. Lühidalt, eelmised pandeemiad on eluasemeturu lihtsalt pausile pannud.

Majanduslangus ei muuda neid asjaolusid inimeste jaoks. Isegi täieliku majanduslanguse tingimustes on eluasemeturg uskumatult vastupidav. Mõnes varasemas majanduslanguses on koduhinnad tegelikult tõusnud. Teine asi, mida tuleb arvestada on see, et aktsiaturu languse korral otsivad investorid oma rikkuse parkimiseks turvalisemaid kohti, mistõttu võlakirjaturg tõuseb. Aktsiaturu langus võib eluasemeturul sama mõju avaldada. Kas koduehitajate tarneliinid on koroonaviiruse poolt häiritud? Lühike vastus on jah.

Kui teil juba on kodu, võiksite kaaluda refinantseerimist, kui intressimäärad on madalad, teised koduomanikud hüppavad juba võimaluse kallale.

Kui koroonaviirus on kõike muutnud ja iga päev muudavad uued detailid seda, milline võiks koduostmise maastik pärast pandeemia möödumist välja näha.

Ehkki varasemate pandeemiate uuringud näitavad, et koduhinnad ei lange nii palju, võib COVID-19 majanduslangus olla ulatuslik.

Mis tahes pikaajaline hüpoteegimaksete peatamine võib põhjustada kaose hüpoteeklaenu tööstuses ja põhjustada likviidsuskriisi, kus laenuandjatel pole kapitali potentsiaalsetele koduostjatele laenu anda. Kuid kui hüpoteeklaenude sektori laenutaristule on tekitatud kahju vähe, on võimalik, et kiire taastumine viib eluasemeturu tagasi sinna, kus see oli enne pandeemiat. Kuigi hüpoteeklaenu tööstus võiks kiiresti taastuda, siis laiemalt majandus seda ei tee.

See oleks hea uudis potentsiaalsetele ostjatele, kellel on unistuste maja pakkumisel ühtäkki vähem konkurentsi.

0 views
TIPPMAAKLER-01.jpg

Tippmaakler OÜ on Tallinnas asuv kinnisvaraagentuur, mis on klientidele sobivaid lahendusi pakkunud juba alates 2016. aastast. Pakume professionaalset kinnisvarateenust.

Galerii

gallery-thumb01.jpg
_DSC6431.jpg
J5eQQSQw.jpeg
Op65f72w.jpeg
20190405_153730.jpg
gallery-thumb01.jpg

Kontakt

Jõe tn 9, VIII korrus
Tallinn, Harjumaa, 10151, Eesti

+372 502 3709

©2020 by www.tippmaakler.ee. Powered By pegasusinfotechsolutions